Jeden z našich domácích oblíbených bezmasých evergreenů. Těstoviny samozřejmě lze použít jakékoliv, nejlepší jsou klasické semolinové, ale pšenici nesmíme, kukuřice je všude až moc, takže je dělám s pohankovými od Šmajstrly.
SUROVINY:
2 menší lilky
olivový olej
6 strouzků česneku
sůl podle chuti
400ml rajčatové passaty
bazalka, nejlíp čerstvá, ale sušená to nezabije 🙂
chilli papričky pokud máte rádi pálivé
500g těstovin
ČAS PŘÍPRAVY:
celkem 50 minut, z toho aktivně tak 10 minut příprava omáčky
JAK NA TO:
Lilky nakrájejte na přiměřeně velké kostky a pokud nemáte opravdu ostrý nůž, zkuste ten zubatý na chleba. Nasypte je do mísy a promíchejte se solí. Nebojte se jí použít víc (tak polévkovou lžíci), lilky ji požerou a díky ní pustí vodu). Přikryjte talířem menším než mísa, aby se lilky zmáčkly. Doporučuju zatížit čímkoliv co máte po ruce, za cca 20 minut pustí vodu. Když si to nachystáte předem a odskočíte si na hřiště nebo do obchodu, ničemu tím neuškodíte 🙂
Na oleji lehce osmahněte nakrájený česnek (super fígl je od Pohltreicha – velkým nožem naplocho rozdrtit a pak na hrubo posekat a máte to ve vteřině) a přidejte lehce vyždímané lilky. Na mírném plameni osmahněte, dost míchejte, snadno by se chytly. Zasypte bazalkou a nasekanou chilli papričkou (pokud vaříte i pro děti, chilli vynechte a doostříte až na talíři). Přidejte passatu a nechte pod pokličkou tak 10 minut zlehka dusit, občas zamíchejte. Pokud by se vám zdála omáčka málo slaná nebo moc hustá, můžete dosolit, doředit (nebo vlít trochu vyždímané lilkové vody a tím uděláte oboje najednou). V této chvíli přišel čas postavit vodu na těstoviny a jak je dovaříte, můžete vypnout i omáčku a máte hotovo.
Pokud lilky na začátku neodvodníte, bude z toho spíš vařené blátíčko s vařeným česnekem. Nic moc. 🙂 Dobrou chuť.
Dnes jsem zkoušela a bylo to moooc dobré, ani jsem nemusela posypat sýrem. Díky za inspiraci.
Dobrý den,
recept mi přijde, jako super nápad na rychlou večeři, či obed. Mám k tomu jen jeden dotaz. Nevadí ty lilky a rajčatová pasata při protikvasinkové dietě? Rajčata a lilky máte psané, že na ně při této dietě pozor… Nebo raději toto jídlo zařadit třeba až po měsíci na dietě? Přiznám se, že jsem v tomto začátečník a také asi nedodržuji vše tak, jak bych měla. Občas si dám například celozrný žitný knackebrot s avokádem a plátkem šunky. Měla bych na vás ještě jeden dotaz. Na každém webu totiž píšou něco jiného, tak se snažím nasbírat co nejvíce informací. Může se při protikvasinkové dietě bílý jogurt nebo kefír? Přiznám se, že po nich se mi stýská asi nejvíce, možná i vzhledem k tomu, že jsem momentálně těhotná a tělo asi prahne po vápníku. Moc děkuji za vaši případnou radu.
Eva